Co je na něm tak zázračného...

Účinná látka, která typicky česnekově páchne, je éterický olej, tzv. ALLICIN. Ten vzniká při narušení povrchu stroužku chemickou reakcí dvou komponent, které se při manipulaci se stroužkem uvolňují, alliinem a alliinázou. Toto opatření vymyslela příroda na ochranu samotného česneku, aby měl šanci dozrát - pokud hlavičku na záhonu napadne nějaký vetřelec. Takto geniálně vytvořila příroda látku, která má daleko širší působení než jakékoliv antibiotikum, aniž by měla vedlejší nežádoucí účinky antibiotik.
Allicin tedy vzniká při narušení stroužků česneku, ať už jsme je krájeli nebo drtili. Je silně antibakteriální, při konzumaci nebo kontaktu s kůží přechází do krevního oběhu. Spolu s dalšími účinnými látkami obsaženými v česneku dezinfikuje plíce, střeva, pokožku, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.
Další účinná látka v česneku je Ajoen. Ta zabraňuje tvorbě krevních sraženin a je velmi účinná při  kožních infekcích. 
Růstu zhoubných nádorů a škodlivému účinku karcinogenů brání "česnekové" sirné sloučeniny - Allysulfidy, které rovněž podporují řízené sebezničení buněk (apoptózu).
V česneku je obsažen také například Allixin (chrání nervové buňky a působí protinádorově) a Adenosin (složí především ke zvýšení imunity organismu).